Az éjjel soha nem érhetett véget

A franciaországi labdarúgó Európa-bajnokságot egy hosszabbításos meccsen Portugália nyerte 1–0-ra, de minket magyarokat ez nem nagyon érdekelt. Már csak azért sem, mert ha az utolsó csoportmeccsen Elek Ákos lövése nem a kapufán csattan, hanem egy kicsit beljebb megy, akkor 4–3-ra legyőzzük a Cristiano Ronaldo csapatát, ami ezzel az eredménnyel kiesett volna.

Persze a futballban sincs értelme a "ha" kezdetű és a "volna" végű mondatoknak. De kit érdekel?!

A magyar válogatott 44 év után jutott ki a labdarúgó Európa-bajnokságra mégpedig úgy, hogy Norvégiát oda-vissza legyőzte a pótselejtezőn. Amikor a sorsolást megejtették és Portugália mellett Ausztriát és Izlandot kaptuk, akkor a többség úgy számolt, hogy kezdésként az osztrákok ellen szerzünk egy bravúrpontot, majd legyőzzük az északiakat és négy ponttal tovább is juthatunk, az utolsó meccs a világsztárok ellen meg már nem is számít. Igazuk lett. Majdnem.

Július 14.

Az év pillanata – be lehetett azt pöckölni

Negyvennégy esztendő után az osztrákok ellen tértünk vissza a nemzetközi futballba. Ellenfelünkről sok mindent lehetett tudni. Például azt, hogy nem rossz csapat, sőt nagyon is jó. A kezdőjében például azzal a David Alabával, aki a világ egyik legjobb klubjában, a Bayern Münchenben volt rendszeresen kezdő a bajnokság során. A kezdésnél azonnal rekordot döntött a magyar válogatott, hiszen Király Gábor az Európa-bajnokságok történetének legidősebb játékosaként lépett pályára. Aztán az osztrákok is majdnem csúcsra törtek, mert az első percben, a már említett Alaba irgalmatlan nagy kapufát lőtt, ha bemegy a labda, akkor ez lett volna az EB-k históriájának leggyorsabb gólja. Nem lett. A magyar válogatott pedig fegyelmezetten tartotta az ikszet egészen a második félidőig. Olyan jól futballozott a csapat, hogy a közel 10 ezer magyar szurkolónak megjött az étvágya és a hatvanadik perc környékén pályára követelték Böde Dánielt – nyilván a kissé passzív Szalai Ádám helyére – ám a Ferencváros támadója és a Németországban profiskodó center is a helyén maradt. És milyen jó, hogy így történt, hiszen a 62. percben Szalai Ádám góljával a magyar válogatott megszerezte a vezetést. A magyar labdarúgásban ez volt az év legnagyobb pillanata, hiszen ezt megelőzően talán nem is hittünk abban, hogy meccset nyerhet az EB-n a magyar válogatott, ám ettől kezdve már bizakodhattunk.

Akkor meg pláne, amikor négy perccel később az osztrák Aleksandar Dragovic piros lapot kapott. Aztán a 88. percben Stieber Zoltán tette fel a pontot az "i-re", amikor egy szép kontra végén a kapuba emelt. A magyar válogatott ezzel a sikerrel visszatért Európába.

MAGYARORSZÁG–AUSZTRIA 2–0 (0–0)

Bordeaux, Nouveau Stade de Bordeaux, 34 424 néző. Vezette: Turpin (francia)MAGYARORSZÁG: Király G. – Fiola, Guzmics, Lang, Kádár – Gera, Nagy Á. – Dzsudzsák, Kleinheisler (Stieber Z., 79.), Németh K. (Pintér Á., 89.) – Szalai Á. (Priskin, 69.). Szövetségi kapitány: Bernd Storck
AUSZTRIA: Almer – Klein, Dragovic, Hinteregger, Fuchs – Baumgartlinger, Alaba – Harnik (Schöpf, 78.), Junuzovic (Sabitzer, 59.), Arnautovic – Janko (Okotie, 65.). Szövetségi kapitány: Marcel Koller
Gólszerző: Szalai Á. (62.), Stieber Z. (87.)
Kiállítva: Dragovic (66.)

Június 18.

Marseille, maga a csoda

A nagyszerű bordeaux-i győzelem után mindenki elkezdte szeretni a futballt. A siker után Budapesten megállt a forgalom, az emberek a villamosok tetején ugrálva ünnepelték a sikert és ezzel együtt, aki csak tehette – jeggyel, vagy anélkül – elindult Marseille-be, hogy ott legyen az Izland elleni meccsen.

Ebből aztán kijött egy olyan csoda, ami csak kevés ország állampolgárainak adatik meg külföldön. Egyes adatok szerint nagyjából 25 ezer magyar találkozott a déli város régi kikötőjében és indult meg gyalog a Stade de Vélodrome irányába. A szurkolok végeláthatatlan oszlopára rácsodálkozott mindenki, s a válogatott után a magyar drukkerekről is elismerően nyilatkozott a többség – a kisebbség szerint nácik a magyar drukkerek, de ezt hagyjuk is.

Maga a meccs rémálom volt. Hiába voltunk jobbak az első pillanattól kezdve a 40. percben Karaszjov, az orosz játékvezető befújt Izlandnak egy véleményes tizenegyest, amelyet kihasználva vezettek az északiak. Aztán a második félidőben a nagy fölény nagy nehezen csak (ön)góllá érett, hiszen Nikolics Nemanja beadása után Saevarsson a saját kapujába passzolta a labdát.

Ez azt is jelentette, hogy a magyar válogatott két meccs után négy ponttal állt, így szinte biztos volt, hogy továbbjut a csoportjából.

IZLAND–MAGYARORSZÁG 1–1 (1–0)

Marseille, Stade Vélodrome, 60 842 néző. Vezette: Karaszjov (orosz)
IZLAND: Halldórsson – Saevarsson, R. Sigurdsson, Árnason, Skúlason – Gudmundsson, G. Sigurdsson, Gunnarsson (Hallfredsson, 67.), B. Bjarnason –  Sigthórsson (Gudjohnsen, 84.), Bödvarsson (Finnbogason, 69.). Szövetségi kapitány: Lars Lagerbäck és Heimir Hallgrímsson
MAGYARORSZÁG: Király G. – Lang, Juhász R. (Szalai Á., 85.), Guzmics, Kádár – Nagy Á. – Dzsudzsák, Gera Z., Kleinheisler, Stieber Z. (Nikolics, 67.) – Priskin (Böde, 67.). Szövetségi kapitány: Bernd Storck
Gólszerző: G. Sigurdsson (40. – 11-esből), ill. Saevarsson (88. – öngól)

Június 22.

Magyar csoda, Ronaldo hiszti

Nem gondoltuk volna egy héttel korábban, hogy a magyar–portugál meccsnek igazából csak Cristiano Ronaldoék számára lesz tétje, hiszen a magyar válogatott a megszerzett négy pontjával és az eredmények szerencsés alakulásával úgy várhatta ezt a találkozót, hogy már biztosan továbbjutott. Ellenben Portugália két ponttal szerénykedett a harmadik helyen és egyáltalán nem volt mindegy, hogy mire végez ellenünk. Lyonban ennek megfelelően nagyszerű hangulatban kezdődött a mérkőzés, amelyen egy gödörben lévő, de nagyon jó ellenfél volt a pályán. Ugyanakkor Gera Zoltán a 19. percben megszerezte az egész EB egyik legnagyszerűbb gólját, amikor kapásból kilőtte a bal alsó sarkot. Nani válasza után a második félidőben Dzsudzsák Balázs és Cristiano Ronaldo időszaka következett. A magyar szélső előbb szabadrúgásból lőtt a kapuba – a labda a sorfalon megpattant –, amire klasszis választ adott a portugál zseni, aki sarokkal lőtt a magyar kapuba. Nem sokkal később ismét Dzsudzsák Balázst ölelgette mindenki: a magyar kapitány lövése ezúttal is irányt változtatott és a kapuba kötött ki a labda – ezt követte Ronaldo legendássá vált hisztije, majd az újabb egyenlítő gólja.

A végén Elek Ákosnak volt még egy kapufája, ha az bemegy, akkor Portugália kiesik. Nem ment be, a végén pedig a portugál válogatott Európa-bajnok lett. Ennyin múlt.

MAGYARORSZÁG–PORTUGÁLIA 3–3 (1–1)

Lyon, Parc Olympique Lyonnais, 55 514 néző. Vezette: Atkinson (angol)
MAGYARORSZÁG: Király – Lang, Juhász, Guzmics, Korhut – Gera (Bese, a szünetben) – Lovrencsics (Stieber Z., 83.), Elek Á., Pintér Á., Dzsudzsák – Szalai (Németh K., 71.). Szövetségi kapitány: Bernd Storck
PORTUGÁLIA: Rui Patrício – Vieirinha, Pepe, Ricardo Carvalho, Eliseu – Joao Mário, William Carvalho, Moutinho (Renato Sanches, a szünetben), André Gomes (Quaresma, 61.) – Cristiano Ronaldo, Nani (Danilo, 81.). Szövetségi kapitány: Fernando Santos
Gólszerző: Gera (19.), Dzsudzsák (47., 55.), ill. Nani (42.), Cristiano Ronaldo (50., 62.)

Június 26.

Állva buktunk el

Sajnos a 16 között a világ egyik legjobb csapata ellen kellett pályára lépni, s a belgák elleni 0–4-ről akár azt is mondhatnánk, hogy kijózanító volt, de erről szó sincs. Ugyan a 10. percben vezetést szerzett Belgium, de ettől kezdve is nyílt volt a találkozó, ám be kell ismerni a hajrára elfáradt a magyar csapat, amely a végén kapott még három gólt. Számunkra véget ért az EB, de az év egyik legnagyobb sportélménye volt ez a torna. A magyar válogatott elérte azt, amit csak nagyon kevesen tudnak, összekovácsolta a nemzetet, hiszen Soprontól Csíkszeredáig mindenki a válogatottért szurkolt és a meccsek után ünnepelte az eredményeket. Már megérte!

MAGYARORSZÁG–BELGIUM 0–4 (0–1)

Toulouse, Stadium Municipal, 38 921 néző. Vezette: Mazsics (szerb)
MAGYARORSZÁG: Király – Lang, Juhász R. (Böde, 79.), Guzmics, Kádár – Nagy Á. – Lovrencsics, Gera Z. (Elek Á., a szünetben), Pintér Á. (Nikolics, 75.), Dzsudzsák – Szalai Á. Szövetségi kapitány: Bernd Storck
BELGIUM: Courtois – Meunier, Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen – Nainggolan, Witsel – Mertens (Carrasco, 70.), De Bruyne, E. Hazard (Fellaini, 81.) – R. Lukaku (Batshuayi, 76.). Szövetségi kapitány: Marc Wilmots
Gólszerző: Alderweireld (10.), Batshuayi (78.), E. Hazard (80.), Carrasco (91.)